Acer Aspire Lite 16 AL16-54P-54PX Laptop (Intel  ® Core™ 5 120U | 16" WUXGA | 16GB RAM | 512GB SSD | Intel  ® UHD Graphics | Windows 11 Home |Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365)
RM2,999.00
• Processor: Intel® Core™ 5-120U
• Memory: 16 GB DDR5 system memory (upgradable to 32GB DDR5)
• Storage: 512GB PCIe NVMe Gen4 SSD
• Color: Pure Silver
• Graphics: Intel® Graphics
• Ports:
1 x USB Type-C™ port supporting:
• USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps)
• DisplayPort over USB-C
• USB charging 5/9/12/15/20 V; 3.25 A
3 x USB Standard-A ports, supporting:
• USB 3.2 Gen 1
1 x HDMI® 1.4 port
• Display: 16.1" display with IPS (In-Plane Switching) technology, WUXGA 1920 x 1200, Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD 16:10 aspect ratio Wide viewing angle up to 170 degrees Mercury free, environment friendly
• Connectivity:
Intel® Wireless Wi-Fi 6 AX201
• 802.11a/b/g/n/acR2+ax wireless LAN
• Dual Band (2.4 GHz and 5 GHz)
• 2x2 MU-MIMO technology
• Supports Bluetooth® 5.1
• Keyboard: Non-Backlit Keyboard
• Operating System: Windows 11 Home
• Warranty: 2 Year Acer Local Warranty with 1st Year International Traveller Warranty
• Include: Acer Backpack
• Preinstalled: Microsoft Office Home & Student + Microsoft 365 Basic
Brand: Acer
Product Code:   Aspire Lite 16  NBKACER54P54PX
Availability: Pre-Order
Item specifics
  • Preinstalled Microsoft Office Yes
  • Storage Type SSD
  • Touch screen availability No
  • Brand Acer
  • Model Type Aspire Lite 16
  • Warranty type Local Manufacturer Warranty
  • Seller SKU NBKACER54P54PX
  • What's in the Box 1u x Acer Aspire Lite 16 AL16-54P-54PX Laptop 1u x Acer Backpack
  • Color family Pure Silver
  • Display Size 16"
  • Graphics Memory
  • System Memory 16GB
  • Processor Type Intel® Core™ 5-120U
  • Wireless Connectivity
  • Input / Output Ports 1 x USB Type-C™ port supporting: • USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) • DisplayPort over USB-C • USB charging 5/9/12/15/20 V; 3.25 A 3 x USB Standard-A ports, supporting: • USB 3.2 Gen 1 1 x HDMI® 1.4 port
  • Graphics Card Intel® Graphics
  • Camera Front
  • 2 in 1 Type